2003 yılında Microsoft un .Net adı ile geliştirdigi yazılım framework ü 5 yıl içerisinde hatırı sayılır bir yol aldı. Piyasaya sürüldügünü zamandaki rakiplerinin gerek sürekli kan kaybetmesi, gerek Microsoftun üstün gayretleri ve destegi sayesinde zamanımızın en popüler uygulama geliştirme platformu olmuştur.

Masaüstü, web, mobil e derken şimdi .Net platformu ile gömülü sistemlerede uygulama geliştirilebilecek. Üstelik Visual Studio gibi yeryüzünün en gelişmiş IDE si ile.

Micro Framework ün PORT edildigi donanımlar çok az enerji ile çalışan, MMU u olamayan 32 bitlik ARM işlemcilere sahip cihazlar. Ve cihazlar kendinden bootable. Yani her hangi bir işletim sistemine gerek duymuyor( on-the-metal ).  640 kb RAM, 512 kb ROM çalışması için yeterli. Mevcut Windows CE ve windows XP embedded tan oldukca az sistem kaynagına ihtiyaç duyuyor.

Sahip oldugu baglantı zenginligi cihazı oldukca güçlü kılıyor, neler yokki:
- flash memory
- EEPROM
- GPIO
- I2C
- SPI
- USB  
- Ethernet

Bu platforma direk C# ile kod yazmak cihazı daha degerli kılıyor. Bir çok sensör baglana biliyor. Sensorlerden alınan veriler tıpkı bir PIC de çalışır gibi kodlanıp işlene biliyor.
 

Mevcut PLC lerin yerine kullanılmamasının tek nedeni real-time olayı. Kodun ne kadar sürede cevap verebilecigini MF garanti edemiyor. Kod çalışması gerektiginde 100 ms veya 20 ms demi tepki verecegi bilemiyorsunuz. Sabit bir süre olmadıgı için gerçek real-time olmuyor.

Ama geliştirdiginiz uygulamada 1 saniyeden daha az sürede tepki vermekte gecikmesinin bir önemi yoksa, Micro Framework tam size göre. Mesela kritik bir uygulamada Garbage Collection çalışmaya başlarsa, tepki süresi elbette geçikiyor, belki 150 ms de interrupt a cevap veriyor.

Dolayısıyla real-time uygulamalar için native kod destegi olması gerekiyor.

Bekliyelim hep beraber görelim...