Daha önceki yazımda Micro framework e bir giriş yapmıştık ama sanırım olayın backgroundunu pek incelemedik.
Jens Kühner kitabında çok güzel bir şekilde .Net Microframework ün tanımını yapmıştı:

"The Microsoft .NET Micro Framework is a small and efficient .NET runtime environment used to run managed code on devices that are too small and resource constrained for Windows CE and the .NET Compact Framework.

The .NET Micro Framework enables you to write embedded applications for small, connected, embedded devices with Visual Studio and C#. That means you can now use the same development tools and language that you use to build desktop and smart device (PDA and smartphone) applications to develop applications for microcontrollers. The .NET Micro Framework also provides an extensible hardware emulator for rapid prototyping and debugging.

The .NET Micro Framework requires no underlying operating system. A scaled-down version of the Common Language Runtime (TinyCLR) sits directly on the hardware, so the framework is often called a bootable runtime. The runtime has a small footprint; it uses only a few hundred kilobytes of RAM and does not require the processor to have a memory management unit (MMU). Therefore, the .NET Micro Framework can run on small and inexpensive 32-bit processors without consuming a lot of power."

Platformu biraz daha tanıyalım istedim, bildiginiz gibi yanlızca yazılım yönü yoktur platformun birde donanım kısmı var. 
Dünyada bir çok CPU üreticisi olmasına ragmen, şu an için işlemcisini MF boardına port eden çok az firma var. Donanım üreticileri kendi işlemcilerini veya piyasada ki başka ARM işlemci üreticilerinden aldıkları işlemciyi, RAM, ROM ve besleme elemanlarını bir araya getirip kendi board larını oluşturuyorlar.

MF de yazılan kodların çalışması için 32 bitlik ARM bir işlemci ve 64K den az RAM yeterli oluyor. MMU olmaması, CE cihazlarından daha ucuza gelmesini saglıyor.
Bu yüzden MF yüklü cihazlar düşük maliyetli, yüksek beceri gerektiren, yanlızca bir fonksiyona atanmış ve baglanabilir sistemler için iyi bir tercih.

Potansiyel uygulama alanları çok. POS cihazlarından tutun da, medikal cihazlar, ev veya endüstriyel otomasyonlar, otomotiv ve PC baglantılı görev verebileceginizi her yerde kullanılabilir. Akıllı, baglantı halinde ve kolay yönetilebilen bir cihaza ihtiyacınız varsa ve buna uygulama geliştirmek te kolay olsunsa buyurun size MF yüklü cihazlar.

Üzerinde ARM işlemci bulunan bütün Single-Board-Computer lara uygulanma imkanı var. Şu an board olarak satılan ve içine MF port edilmiş cihazlardan bir kaçı üreten firmalar şunlar :
 
  • Aug-electronics  (ATMEL AT91SAM9261 üzerinde)
  • Crossbow  (Marvell PXA271 XScale ARM tabanlı)
  • Device Solutions  (Meridian 100 Mhz, 4 Mb flash, 8 Mb RAM, 16 GPIO, SPI, I2C, 2xUART. üzerinde)
  • Digi  (NS7520, NS9215, NS9210 işlemcileri üzerine)
  • emtrion  (Atmel AT91RM9200 üzerinde)
  • GHI  (ARM 7 işlemciler üzerine <75 Mhz)
  • SJJ Micro (Cirrus Logic EP9302 ARM9 200MHz)

    Neredeyse hepsinin developer kitleri var. Bazılarının yanlızca single-boardlarıda var. Developer kitler $200 ile $500 arasında degişiyor. Üzerinde sundukları donanımlara göre fiyatlar çeşitli. Single-Boardlar ile 50$ civarlarında.