Merhabalar, hastanemizdeki kioskların bozuk para ile çalışması için wh münzprüfer berlin gmbh firmasına ait EMP 800.14 v6 serisi elektronik bozuk para seçicilerinden  ( electronic coin selector ) satın aldık. Bu cihaz direk USB ye baglanmakta ve içini attıgınız metal paranın 32 farklı türden hangisi oldugunu söylemekte. Bu paraları siz cihaza ögrete bildiginiz gibi, tanımlı paralardan da kullana bilyorsunuz Bizim ki TRY için özelleştirilmişti zaten.Cihazın kutusunda hiç bir driver ve developer tool gelmemekte. Biz biraz ugraştan sonra .Net SDK sını ve WHDL driverlarını temin edebildik. Biraz ilginç bir durum.

Cihazı USB üzerinden takıp tanıttıktan sonra, CCTalk üzerinden haberleşilebiliyor. Biz ilk .Net 2.0 ile Visual Studio 2005 projesi olan EXE derledik ve USB üzerindeki cihazı bir türlü bulamadı. Sorunun external power ile beslemedigimiz için oluştugunu düşünüyorduk. Ama sorunu SDK yı oluşturan DLL ve EXE projelerini Visual Studio 2008 üzerinde tek solution altında toplayıp DLL üzerinde debug modunda derledigimiz de fark edebildik. USBCoinSelectorLib.dll in windows üzerindeki COM portlarını alıp, hanginin COIN ACCEPTOR oldugu tesbit ettigi if koşulunda Türkçe işletim sisteminden kaynaklanan şöyle bir sorun vardı : 

srchcomm.Category propertysi "coin acceptor" gelmekte, bunu .ToUpper() methodu ile büyük harfe çevirince "COİN ACCEPTOR" olmakta ve if koşulundaki =="COIN ACCEPTOR" koşulundan geçmemekte ve bir türlü USB cihazı bulamamakta idi.

Bu koşulu düzeltince DLL sorunsuz çalışmaya başladı ve bizde kioks üzerinde koşan projemize import edebildik. Burada paylaşmak istedik bu sorunla saç baş yolmayın diye :)

 

Cihaz yeni ve eski bütün metal bozuk paraları tanımakta. Yenileri TL, eskileri TY olarak tanımakta. (kuruşlardada sorun yok).