Bildiginiz üzere .LDF dosyaları veritabanına ait kayıt loglarını tutar ve veritabanının çalışması için gerekli değildir. Ancak herhangi bir felaket anında geri dönmeyi kolaylaştırır. Yapılan değişiklikleri not eder. Bu yüzden çoğu zaman veritabanından daha büyük olur.

LDF dosyanızı silecekseniz öncelikle veritabanınızın yedeği alın. Bunun ardından SQL server management da veritabanınızın üzerinde sağ tıklayın ve veritabanınızı "detach" edin.

Şimdi veritabanınızın ldf ve mdf dosyalarının oldugu klasörde log dosyasını ( *.ldf ) silin yada adını degiştirin. Bunun ardından Management Studio da "Databases" agacına sag tıklayıp Attach deyip veritabanınızın *.mdf dosyasını attach edin. Yalnız bu noktada LDF dosyası silmelisiniz. Bu yüzden OK demeden önce LDF yazan satırı seçin ve remove a tıklayın. Bundan sonra OK derseniz başarılı sonuç alırsız ve MS SQL yepyeni ve sıfır bir LOG (.ldf )dosyası üretir.

LDF dosyalarından tamamen kurtulabilmek mümkün değil. Ama bundan sonrası için boyutu daha küçük olsun istiyorsanız yapabileceğiniz şeyler var. Veritabanınız üzerinde sağ tıklayın ve properties > "options" dan  "recovery model" i "simple" seçin. Bu LDF dosyanızın bundan sonrası için çok daha küçük olmasını sağlar ve herşey LDF ye not edilmediğinden veritabanı çalışma performansı da artabilir. Ancak bu durumda felaketlerden geri dönüşler için daha sık veritabanı yedeği almanız gerekeceğini unutmayın. Karar sizin elbette.

Kolay gelsin.